Co zrobić w wypadku śmierci kogoś bliskiego:
- Jeśli bliska osoba umiera w domu w pierwszej kolejności należy wezwać lekarza dzwoniąc pod nr 999 lub 112 (używając telefonów komórkowych). Stwierdzenie zgonu jest obowiązkiem lekarza. Wydaje on kartę zgonu
Jeśli bliska osoba umiera w szpitalu – zazwyczaj w dziale statystyki – zostanie wydana karta zgonu. - Powiadamiamy księdza Proboszcza (najszybciej telefonicznie – 791133040) i ustalamy wstępnie datę i godzinę pogrzebu.
- Udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego w miejscowości w której nastąpił zgon. Karta zgonu od lekarza będzie podstawą do wystawienia Aktu Zgonu.
Dokumenty potrzebne do USC: Karta zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej, dowód osobisty osoby zgłaszającej.
- Powiadamiany Grabarza, Organistę oraz Zakład Pogrzebowy. Można to wszystko ustalić z Ks. Proboszczem i jemu zlecić to zadanie.
Dokumenty potrzebne do Zakładu Pogrzebowego: Akt zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej, dowód osobisty osoby zgłaszającej.
- Jeżeli zgon nastąpił poza godzinami pracy Urzędu Stanu Cywilnego – można zlecić zakładowi pogrzebowemu usługę przewozu zmarłego na podstawie Karty Zgonu, a dopiero potem przystąpić do załatwienia pozostałych formalności.
Zgłaszanie spraw pogrzebowych:
- W celu dopełnienia formalności pogrzebu należy zgłosić się w kancelarii parafialnej, zanim udamy się do zakładu pogrzebowego – można to uczynić nawet poza godzinami urzędowania.
- Pogrzeb zgłasza najbliższa rodzina w parafii zamieszkania osoby zmarłej. Jeżeli pogrzeb jest poza parafią zamieszkania potrzebna jest zgoda na pochówek od Ks. Proboszcza, w którego parafii zmarły zamieszkiwał.
- Nabożeństwo pogrzebowe powinno być z reguły odprawione we własnym kościele parafialnym zmarłego (kan. 1177 § l). Podstawą przynależności parafialnej jest przede wszystkim stałe lub tymczasowe zamieszkanie. Dla zmarłego, który nigdzie nie miał stałego lub tymczasowego zamieszkania, parafią właściwą do odprawienia pogrzebu jest parafia zgonu. Każdy jednak wierny, albo ci, do których należy troska o pogrzeb zmarłego mogą wybrać inny kościół na nabożeństwo pogrzebowe za zgodą zarządcy tego kościoła, i po zawiadomieniu własnego proboszcza (kan. 1177 § 2).
- Przy zgłaszaniu pogrzebu należy w kancelarii parafialnej przedłożyć „Skrócony akt zgonu” z USC oraz zaświadczenie ks. kapelana o przyjęciu przed śmiercią sakramentu chorych (dotyczy to zwłaszcza zmarłych w szpitalu).
- Po zgłoszeniu pogrzebu w parafii informujemy i uzgadniamy z zakładem pogrzebowym.
- W Mszy pogrzebowej rodzina zmarłego i uczestniczący w niej, jeśli nie mają przeszkód kanonicznych, biorą pełny udział czyli przyjmują komunię św. w intencji zmarłej osoby Uczestnicy pogrzebu winni zachować modlitewne skupienie, starać się na pogrzebie (lub Mszy św. pogrzebowej) przystąpić do Komunii Świętej. O przystąpienie do spowiedzi zatroszczmy się wcześniej (poprzedniego dnia wieczorem lub rano przed pogrzebem).
Z uwagi na powagę pogrzebowej liturgii w kościele i na cmentarzu wymagane jest właściwe zachowanie się obecnych podczas obrzędów pogrzebowych.